Witaj
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Dołącz do nas i zarejestruj się już teraz.
  Strona główna Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja  

Zioła - herbcio.pl - zdrowie od matki natury
  Pokaż wiadomości
Strony: [1]
1  Szkoła - działy tematyczne / Chemia / Odp: Nazewnicto : Wrzesień 09, 2018, 16:26:36
Aldehydy:
Aldehydy zawierają grupę aldehydową (-CHO). Atom węgla z tej grupy zawsze ma numer 1. Jeśli mamy aldehyd C5H11CHO, to zliczamy węgle i do nazwy alkanu, alkenu czy alkiny dodajemy końcówkę -al czyli heksanal lub aldehyd heksanowy (jeżeli masz łańcuch wiązaniem podwójnym między np.: 3 i 4 atomem węgla w 6-węglowym łańcuchu, to jest to 3-heksenal lub heks-3-enal). Wybieramy najdłuższy łańcuch. Podstawniki (rozgałęzienia) podajemy w kolejności alfabetycznej z numerkiem węgla (pozycji) gdzie się znajdują. Na przykład 4-etylo-3-metyloheksanal. Jeśli mamy 2 takie same podstawniki, to podajemy 2 numerki i przedrostek di-, dla 3 tri-, dla 4 tetra- i tak dalej. Ten przedrostek nie ma znaczenia przy kolejności wyliczania podstawników (np.: 4-etylo-3,4-dimetyloheksanal, a nie 3,4-dimetylo-4-etyloheksanal).
Jeśli mamy grupę -CHO przyłączoną do pierścienia, to do nazwy pierścienia dodajemy końcówkę karbaldehyd (np.: cykloheksan-CHO to cykloheksanokarbaldehyd).
Niektóre nazwy zwyczajowe:
CH2O - aldehyd mrówkowy (formaldehyd)
CH3CHO - aldehyd octowy (acetaldehyd)
C2H5CHO - aldehyd propionowy
C3H7CHO - aldehyd masłowy
benzen-CHO (C6H5CHO) - benzaldehyd

Kwasy karboksylowe:
Nazwę zaczynamy od 'kwas' następnie podajemy alkan i końcówkę -owy. Grupa kwasowa (-COOH) jest początkiem łańcucha (węgiel z -COOH ma numer 1).
Reszta podobnie jak w aldehydach np.: C5H11COOH to kwas heksanowy.
Jeśli mamy grupę -COOH przyłączoną do pierścienia, to dodajemy końcówkę -karboksylowy, na przykład cykloheksanu to mówimy kwas cykloheksanokarboksylowy (wtedy atom pierścienia, który łączy się z -COOH ma numer 1).
Niektóre nazwy zwyczajowe:
HCOOH - kwas mrówkowy
CH3COOH - kwas octowy
C3H7COOH - kwas masłowy
C5H11COOH - kwas walerianowy
benzen-COOH (C6H5COOH) - kwas benzoesowy

Estry:
Estry mają postać R1-COO-R2, gdzie R1 i R2 to jakieś łańcuchy węglowe. Najpierw podajemy nazwę łańcucha zaczynającego się atomem węgla z -COO-, i końcówką -ian, a potem podajemy drugi łańcuch (R2) z końcówką -ylu. Nie spotkałem się ze stosowaniem nazw zwyczajowych dla drugiego łańcucha. Przykładowo C4H9COOC2H5 to pentanian etylu.
Niektóre nazwy zwyczajowe:
HCOO-R2 - mrówczan
CH3COO-R2 - octan
C3H7COO-R2 - maślan
Strony: [1]

Powered by SMF 1.1.4 | SMF © 2006-2007, Simple Machines LLC
Seo4Smf v0.2 © Webmaster's Talks

Hayat Theme - Sefa