Witaj
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Dołącz do nas i zarejestruj się już teraz.
   Strona główna   Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja  

Zioła - herbcio.pl - zdrowie od matki natury
Strony: [1]
  Drukuj  
Autor Wątek: Czeslaw Miłosz  (Przeczytany 11236 razy)
WIEKLO
Gość
« : Marzec 08, 2009, 13:11:57 »

Bohaterami wiersza są nie tylko ginący w samotności, lecz także świadkowie tragedii ginących. Jak Miłosz ocenia ich postawę?? Czym fragment jego słynnego poematu Traktat Moralny z roku 1948 (niżej) koresponduje z wymową Campo di Fiori?

Nie jesteś jednak tak bezwolny,
I choćbyś był jak kamień polny,
Lawina bieg od tego zmienia,
Po jakich toczy się kamieniach.
I, jak zwykł mawiać już ktoś inny,
Możesz, więc wpłyń na bieg lawiny.

Proszę o pomoc, to jest sprawa życia i śmierci....
Zapisane
Forum edukacyjne, pomoc w nauce, zadania, przyjaciele
« : Marzec 08, 2009, 13:11:57 »




 Zapisane
_kasia.
Gość
« Odpowiedz #1 : Marzec 08, 2009, 15:30:47 »

A na kiedy masz miec to zadnie?
Zapisane
WIEKLO
Gość
« Odpowiedz #2 : Marzec 08, 2009, 15:55:42 »

Niestety na jutro... Mogłabyś mi pomóc proszę....
Zapisane
_kasia.
Gość
« Odpowiedz #3 : Marzec 08, 2009, 19:45:54 »

„Traktat Moralny” mówi o zasadach moralnych które sa niezbędne człowiekowi, nawet jeśli musiałby żyć w ciężkich czasach.. Nie ma recepty na zachowanie podstawowych wartości moralnych, każdy musi zachować je sam w sobie. utwor ten głosi konieczność wypełnienia życia celem i wartością; karygodne staje się uginanie przed innymi ludźmi prowadzące do zmiany punktu widzenia, poglądów lub zasad; wezwanie do aktywności i kreowania swojego życia.  Nawołuje do aktywnego kształcenia swojego życia, odwagi i wytrwałości w wyznawaniu swoich poglądów i obrony ideałów . Fragmenty „Traktatu moralnego” poruszają dwa tematy: stosunek jednostki do historii oraz ocenę polskiego tradycjonalizmu. „Nie jesteś jednak tak bezwolny, a choćbyś był jak kamień polny, lawina bieg od tego zmienia. Po jakich toczy się kamieniach i jak zwykł mawiać już ktoś inny, możesz więc wpłyń na bieg lawiny.”
Dzieje zostały tu przedstawione jako lawina, żywioł, potężna siła, nieokiełznana i niepowstrzymana, przerastająca jednostkę. Każda lawina została jednak przez coś ukształtowana, jej bieg zależy od traktu, który wyznacza jej drogę, i każdy kamień tego traktu ma znaczenie, wpływ na bieg lawiny.
Podobnie jest z historią. I ona jest przecież kształtowana przez ludzi, i każdy człowiek na miarę własnych możliwości powinien ją tworzyć. Jest to wezwanie do odpowiedzialności za wydarzenia historii.

“Campo di Fiori” - poeta podejmuje walkę ze znieczulicą, aby nie powtórzyły się nigdy akty okrucieństwa. “Kiedyś na nowym Campo di Fiori bunt wznieci sława poety”.  W wierszu  ukazane sa dwa obrazy:
Pierwszy z nich to obraz placu rzymskiego Campo di Fiori – miejsca, na którym spalono na stosie znanego renesansowego myśliciela Giordana Bruna.  Drugi obraz to widok karuzeli przy płonącym warszawskim getcie. (płonący stos Bruna i płonące getto (symbol cierpienia,  niesprawiedliwości). Ludzie nie zwracaja uwagi na te nieszczęścia, ponieważ sami się dobrze bawia, traktują to jako nic nie znaczący epizod. Ukazana jest tu obojętność ludzi wobec dramatu, który dzieje się przecież na ich oczach. Ludzie za czasem zapomną o tych, którzy cierpieli . Ginęli oni samotnie kształtując nasza historie( zarówno bruno jak i Żydzi w getcie), ponieważ inni nie potrafili ich tolerować( Bruna uznano za heretyka)…

(nie wiem, czy dokładnie o to chodziło :/ starałam sie zinterpretowac oba utwory, a jezeli chodzi o podobieństwa, to jest w nich przedstawiony kryzys wartosci moralnych..)

Miłosz krytykuje postawę tych, którzy bezczynnie potrzą na tragedię innych, nawet przez wieki ich postawa moralna sie nie zmieniła, nie dorośli do tolerancji [ Bruno (renesans) --> Żydzi w getcie ( XX wiek)].
« Ostatnia zmiana: Marzec 04, 2010, 17:37:42 wysłane przez Magda ;) » Zapisane
WIEKLO
Gość
« Odpowiedz #4 : Marzec 08, 2009, 20:38:21 »

Dzięki za pomoc mam nadzieje, że to wystarczy. Ważne, że coś jest Buziak
Zapisane
Forum edukacyjne, pomoc w nauce, zadania, przyjaciele
   




 Zapisane
Strony: [1]
  Drukuj  
 
Skocz do:  


Powered by SMF 1.1.4 | SMF © 2006-2007, Simple Machines LLC
Seo4Smf v0.2 © Webmaster's Talks

Hayat Theme - Sefa